Płock
Relacja z I Turnieju Królewskiego Żaka
19 gru 2015

5 grudnia 2015 to już historyczna data dla naszego klubu. W tym właśnie dniu odbył się I Turniej Królewskiego Żaka.
W pierwszych organizowanych przez nas rozgrywkach wzięły udział następujące drużyny:
1. Delta Soccer Słupno
2. Dwunastka Włocławek
3. Kosa Konstancin
4. KS Królewscy Płock
5. MDK Płock
6. Widok Skierniewice

Idea turnieju była prosta, a zarazem unikalna jak na polskie warunki. Chcieliśmy stworzyć przyjazne środowisko dla młodych piłkarek i piłkarzy do rozwijania swoich umiejętności. Nie prowadziliśmy klasyfikacji końcowej, nie odnotowywaliśmy wyników, nie było zwycięzców ani przegranych przez co nie było dodatkowej presji, strachu przed porażką czy popełnieniem błędu. Częstotliwość gier była bardzo duża, przerwy między meczami krótkie lub nie było ich w ogóle, a wszystko po to, żeby ograniczyć czas oczekiwania i nudę. Przed rozpoczęciem meczów rodzice zostali zaznajomieni z zasadami gry i formułą turnieju, przypomniane zostały zasady zachowania oraz cel w jakim zorganizowane zostały te rozgrywki. Miało to jeden cel - zminimalizować negatywne emocje i pozwolić dzieciom samym podejmować decyzje podczas gry.

Spotkania toczyły się na dwóch boiskach, jednym większym (25x15 metrów) z bramkami do piłki ręcznej, 3 graczy w polu i bramkarz, drugim mniejszym (20x15 metrów) z bramkami 1,5 x 1 metr, 3 graczy w polu. Na każdym z boisk wyznaczone były 5-metrowe strefy wolne, które broniący musieli opuścić przy wznowieniu gry od bramki. Chcieliśmy w ten sposób ograniczyć wysoki pressing drużyny broniącej, który niczemu nie służy w tych kategorii wiekowej. Bramki zaliczane były po uderzeniach tylko z połowy przeciwnika. Każdy zespół zagrał 10 meczów (po 5 na każdym boisku) 12-minutowych, co dało w sumie 2 godziny gry.

Do dyspozycji rodziców i trenerów był bufet. Można było w nim znaleźć przepyszne ciasta zrobione i upieczone przez mamy naszych zawodników, do dyspozycji była kawa, herbata, a także dystrybutory z wodą. Promując zdrowy styl odżywiania, uczestnicy podczas 20-minutowej przerwy dostali jabłka i banany.

W trakcie oficjalnego zakończenia wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani medalami, a każdy zespół pucharem za uczestnictwo. Trenerzy wybrali także 3 najlepszych zawodników turnieju. Wybrano:
1. Pascal Mozie (KS Królewscy Płock)
2. Michał Krynicki (MDK Płock)
3. Igor Rybowski (Dwunastka Włocławek)

Adam Blidzewski (prezes klubu): Wydawać by się mogło, że organizacja turnieju dla 6 drużyn ośmiolatków to nic trudnego. Jednak po wszystkim mogę powiedzieć, że nie było to takie łatwe jak się wydawało i pochłonęło dużo więcej wysiłków niż zakładaliśmy. Wymagało to współpracy kilkunastu osób na różnych płaszczyznach, zaangażowania sponsorów, rodziców, wolontariuszy, wolontariuszek, zakupu wielu rzeczy, stworzenia harmonogramu, zasad gry itp.

W trakcie turnieju po obiekcie kręcili się nasi trenerzy ubrani po cywilnemu i z ich relacji wiemy, że formuła turnieju bardzo podobała się rodzicom. Opiekunowie szczególnie podkreślali zalety gry bez wyniku sportowego, co było dla nas sporym zaskoczeniem, gdyż często przesłania on w piłce dziecięcej wszystko. Zebraliśmy także wiele ciepłych słów od trenerów drużyn, które gościliśmy. Mogę powiedzieć, że turniej okazał się dużym sukcesem. Wiemy co zrobiliśmy dobrze, a nad czym musimy jeszcze popracować, aby impreza była jeszcze lepsza.